21 Mayıs 2019

Bağırsak kanseri olanların sayısı giderek artıyor! Bu besinler bağırsak kanserini önlüyor…

Bağırsak kanseri olanların sayısı her geçen yıl giderek artıyor. En yaygın kanser türlerinin arasında gelen bağırsak kanserine yakalanmada en büyük etken beslenme alışkanlıkları. Yapılan araştırmalar sonucunda sarımsak, pırasa, frenk soğanı gibi allium sebzelerinin kanser riskini önemli ölçüde azalttığı belirtildi. İşte bağırsak kanserini önleyen besinler…

Git gide artan bağırsak kanseri hastalığından sonra uzmanlar yeni bir araştırmayı sonuçlandırdılar. Araştırmanın sonucunda sürekli yediğimiz ancak hatalı şekillerde tükettiğimiz bazı besinlerin bağırsak kanseri hücrelerini büyük ölçüde azalttığı ortaya çıktı.

Bir araştırmada, sarımsak, pırasa, frenk soğanı gibi allium sebzelerinin bağırsak kanseri riskini önemli ölçüde azalttığı iddia ediliyor.

Her yıl bağırsak kanseri olanların sayısı giderek artıyor. Doktorlar bu kanser riskini azaltmak için günde bir küçük soğan tüketmenin yeterli olabileceğini söylüyor.

Allium sebzelerdeki biyoaktif bileşiklerin daha önce meme ve prostat kanserine karşı koruduğu da araştırmalar tarafından gösterilmiştir.

En son çalışmanın kıdemli yazarı Shenyang’daki Çin Tıp Üniversitesi Birinci Hastanesinden Dr Zhi Li, “Allium sebzelerin miktarını arttırınca, hastalıktan da korunabilirsiniz.” diyor.

Dr Li, pişirme yönteminin de büyük etkisi olduğunu belirtti.

Örneğin, soğanın kaynatılması faydalı kimyasalları azaltırken, taze sarımsakların dilimlenmesi ve ezilmesi yararlı olmuştur.

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülay Koçoğlu, bağırsak kanserinin, modern toplumlarda en sık rastlanan kanser türleri arasında yer aldığını söyledi.

Bilinçsiz beslenmenin bağırsak kanserinin başlıca sebeplerinden olduğunu ifade eden Koçoğlu, özellikle lifi az olan gıdaların tüketilmesinin kanser riskini artırdığına dikkati çekti.

Koçoğlu, modern toplumlarda fast-food tarzı beslenmenin yaygın olduğunu vurgulayarak, ev dışında yemek yeme zorunluluğu olan herkesin kanserojen maddeleri alma riskinin yüksek olduğunu kaydetti.

Kaynak: https://www.takvim.com.tr/galeri/yasam/bagirsak-kanseri-olanlarin-sayisi-giderek-artiyor-bu-besinler-bagirsak-kanserini-onluyor/

Photo by Goh Rhy Yan on Unsplash

Yorum bırakın