24 Eylül 2021

Notre Dame Yandığında, YouTube’daki Algoritmik Bir Hata Videoların Altında 9/11 (11 Eylül) Hakkında Bilgi Verdi

Notre Dame Yangınına 11 Eylül Benzetmesi

Yanlış bilgileri sınırlama çabalarının bile, amacının aksine bu haberin yayılmasıyla sonuçlanabileceğini ve algoritmaları gözleyen insan editörlerin de oldukça iyi bireyler olabileceğini hatırlatmak isteriz .

Tarihe değer veren, Paris’i seven ve Victor Hugo okuyan herkes için korkunç bir haber: Notre Dame Katedrali (Paris’in tarihi merkezindeki Gotik mücevher) yanıyor. Açıkçası kesin bir şey söylemek için çok erken ancak yetkililerin ilk önerileri, yangının çatıda devam eden tadilat ile ilişkilendirilebileceği yönünde. Bu yazıda, yangının bir terör saldırısı olduğuna ya da herhangi bir şekilde terörist grupla ilgili olduğuna dair bir belirti yok.

İnsanlar güvenilir haber organizasyonları üzerinden canlı yayını izlemek için YouTube’a girdiklerinde, YouTube neden onlara arka planda 9/11 (11 Eylül) ile ilgili bilgiler gösterdi?

Bunu ilk olarak, İngilizce yayın yapan France24 kanalına gittiğimde ve sıradışı kutuyu gördüğümde farkettim.


Twitter kullanıcısı, YouTube’da devam eden ve katedralde çıkan yangını canlı yayınlayan kanallarda neden 11 Eylül saldırılarıyla ilgili bilgi verildiğini merak ettiğini belirtiyor.

Şöyle bir göz attığımda, France24 ile birlikte CBS News ve NBC News yayınlarında da 9/11 ile ilgili bilgi verildiğini gördüm.

CBSN canlı yayınında verilen 11 Eylül alt bilgisi
NBC News canlı yayınında verilen 11 Eylül alt bilgisi
France24 canlı yayınında verilen 11 Eylül alt bilgisi

YouTube neden videolarına, insanların bunu bir terör saldırısı olarak düşünmelerine neden olacak bilgileri ekliyor? Google’a bunu sordum ve şu ifadeyi bir Google sözcüsünden aldım:

Notre Dame Katedrali’nde devam eden yangından dolayı çok üzgünüz. Geçen yıl, yanlış bilgilerin önüne geçmek için Britannica Ansiklopedisi ve Wikipedia gibi üçüncü parti kaynaklara bağlantılar içeren bilgilendirme paneli uygulamasını başlattık. Bu paneller algoritmik olarak tetiklenirler ve sistemimiz bazen yanlış çağrışımlar yapar. Bu panelleri yangınla ilgili canlı yayınlar için devre dışı bırakıyoruz.

Bu panelleri geçen yıl SXSW (South by Southwest)’de ilan edildikleri zamandan hatırlarsınız, CEO Susan Wojcicki şunları söylüyor:

…bir komplo teorisine odaklanan videolar olduğunda – Wikipedia’dan iyi bilenen bir komplo teorisi listesi kullanıyoruz – videoda gösterilen olay hakkında Wikipedia’dan bir yardımcı bilgi ünitesi göstereceğiz.

Bu iyi niyetli çaba birkaç yönden eleştiriyle karşı karşıya kaldı: Google’ın YouTube’u ücretsiz Wikipedia editör desteği için serbest bırakması, bu bilgi kutucuklarında (Wikipedia’ya bağlantıyla birlikte) bir grup komplo-teorisi delisiyle karşı karşıya kalması riskini ortaya çıkardı.

YouTube bu kutuların kullanım alanını, zaman zaman birileri komplo teorisi dostu aramalar yaptığında (bir videoya tıklamasalar bile) gösterilmesi şeklinde ve aynı yöntemle devlet desteği alan haber kuruluşlarında da gösterilmesi şeklinde genişletti.

-Önemli bir komplonun kök salmasının hiç sırası değilken- bir son dakika haberini içeren panelinin, 9/11 panelinden neden daha az yer kapladığı belli değil; Google, ben farkettikten sonra, bir saatten az bir süre içinde sorunu düzeltti. Yanlış bilgileri sınırlama çabalarının bile amacının aksine bu haberin yayılmasıyla sonuçlanabileceğini ve algoritmaları gözleyen insan editörlerin de oldukça iyi bir şey olabileceğini de hatırlatmak isteriz.

GÜNCELLEME 17:40: Bu hikaye diğer sitelerde yayıldıktan sonra birkaç hızlı geri dönüş aldı. Öncelikle, ilgisiz bir videoya eklenen 9/11 videosunun önceki bir örneği; KCRW’den Marrio Cotto, (11 Eylül saldırılarıyla ilgili bilgi kutucuğunun) 1976’da çekilen bir New York videosuna etiketlendiğini belirtti.

Twitterda @mariocotto isimli bir kullanıcı 1976 yılına ait bir NewYork videosu izlemeye çalıştığında 9/11 saldırılarıyla ilgili bilgi kutucuğu gördüğünü belirtiyor.

Bu videonun adında ve açıklamasında “New York” ile ilgili ya da 11 Eylül ile ilgili hiçbir şeyden bahsedilmiyor -Örneğin, Dünya Ticaret Merkezi’nden bahsetmiyor.- (Bilgi kutusu o zamandan beri kaldırıldı.)

Sonra, CUNY’dan Luke Waltzer’dan bir geri dönüş var: Michigan Eyaleti’nden emekli olan babası Ken’in bir şekilde “Yahudi” bir bilgi kutusu ile etiketlendiği bir video:

Waltzer, Michigan Eyaleti’nde Yahudi Araştırmaları programına başkanlık ediyordu. Ama yine de başlık ya da açıklamadaki hiçbir şey “Yahudi”den bahsetmiyordu.

Google’ın “İnfobox” programına yönelik resmi açıklaması “ayın kararması gibi, çoğu zaman çevrimiçi yanlış bilgilendirme konularına maruz kalmış, az sayıda köklü tarihi ve bilimsel konu hakkındaki videoların yanı sıra… Bu bilgi paneli, videolarda ifade edilen görüş ve bakış açılarına bakılmaksızın, konuyla ilgili videoların yanında görünecek.” Algoritma sanırım, Yahudilik konusunda “yeterince emekli” olan bir Yahudi erkeğin bilgi kutusunu hakettiğini düşünüyor, tıpkı 40 yaşındaki New York görüntüsünün 11 Eylül ile “ilişkili” olduğunu düşündüğü gibi.

Başka bir deyişle, algoritmanın Notre-Dame Katedrali ile Dünya Ticaret Merkezi’ni karıştırmış olması tamamen batırmış olduğunu göstermez. Büyük bir kategorizasyon hatası “YAPMASA” bile yine de konuyla alakasız “bilgi” ortaya koyuyor olabilir.

Bazı diğer örnekler: Falcon Heavy Rocket fırlatma videosu 9/11 olarak etkilenmiş – muhtemelen iki kule ve çok fazla duman gösterdiği için?

@swilcox26 adlı kullanıcı algoritmanın Falcon roketini 11 Eylül Saldırısı ile ilişkilendirildiğini belirtiyor ve düzeltilmesini talep ediyor.

11 Eylül ayrıca “Üniversite Müziği · 7/24 Canlı Radyo · Çalışma Müziği · Chill Müzik · Sakinleştirici Müzik” sözlerini içeren bir video akışına eklendi:

Müzik konulu videoya eklenen 11 Eylül Saldırısı bilgi kutucuğu

San Francisco’daki rastgele bir yangın videosu için de aynısı geçerli:

Konuyla ilgili birkaç başka düşünce: Mike Caulfield, doğru bilgiye basitçe bağlanmanın bir komplo teorisi ile savaşmanın en iyi yolu olmadığını güzel bir şekilde belirtiyor.

YouTube’daki her konunun insan tarafından izlenmesinin açıkça pratik olmadığını söylese de, en önemli hikayelerdeki – özellikle de en büyük hikayelerdeki – bu tür şeylerin insanları ilk seferde kullanamamasının hiçbir nedeni olmadığını söylüyor.

(Bassy Etim, The New York Times’ta içerik denetleme moderatörlüğü yapıyordu, algoritmalar gerisini hallederken, insanları en önemli bilgi yargılama çağrılarının küçük bir alt kümesinde gözetim vermenin değerini biliyor.)

Haberin Orjinalini Okumak Linke Tıklayın:
NİEMANLAB


As Notre Dame burned, an algorithmic error at YouTube put information about 9/11 under news videos
Yorum bırakın